Get Adobe Flash player

13. prosinec 2014

USA/Itálie
Překvapivě rychlé přepólování
Severní a jižní magnetický pól Země si mohou vyměnit své místo i během několika desítek let. Zjistil to mezinárodní tým geofyziků při průzkumu jednoho takového přepólování naší planety před 786 tisíci lety. Tehdy tato událost proběhla za dobu menší než 100 let.
Magnetické pole Země má přibližně podobu dipólu, podobně jako například tyčový magnet. I když svou stabilitu zachovává bez velkých změn po tisíce až miliony let, není tomu tak navždy. Naopak, už mnohokrát v historii Země došlo buď k jeho výraznému oslabení či dokonce k jeho přepólování - severní a jižní magnetický pól si v podstatě “prohodily své místo”. Přesnou příčinu těchto změn zatím vědci neznají, předpokládají, že geomagnetické pole je generováno nejspíše proudy v kapalném železném jádru Země.  
Původně badatelé předpokládali, že proces přeskoku magnetických pólů Země trvá tisíce let. Nyní však mezinárodní tým odborníků z Itálie, Francie, Kolumbijské univerzity a Kalifornské univerzity v Berkeley zjistil, že jedno takové přepólování, které proběhlo zhruba před 786 tisíci lety, trvalo méně než 100 let. Tento závěr vyplynul z analýzy paleomagnetických dat historie magnetického pole Země, které se „otiskly“ do vnitřní struktury minerálů a hornin. V tomto případě vědci zkoumali vrstvy sedimentárních hornin, promíchané s vrstvami sopečného popela, nacházející se v oblasti italských Apenin. Vědci měli k dispozici skoro 10 tisíc let pravidelných a dobře datovatelných vzorků.
V této souvislosti je zajímavé, že skupina geofyzikálních družic Evropské kosmické agentury, nazvaná Swarm, zjistila v posledních deseti letech pokles intenzity geomagnetického pole o 10 %, což je desetkrát více, než se původně čekalo. A jaké jevy či následky můžeme očekávat? Určitě dojde k poruchám elektrické sítě a také ke zvýšení výskytu rakoviny. Kromě toho mohou nastat události, které nedokážeme dopředu stanovit, protože k přepolování v historicky známé minulosti lidstva zatím nedošlo.

Velká Británie
Peří je pevnější než ocel
Téměř vše, co člověk objevil, zná příroda už po miliony let. Potvrdily to poznatky týmu vědců z univerzity v Southhamptonu vedených Christianem Laurentem. Badatelé, kteří pracovali s uhlíkovými nanovlákny, zjistili, že ptačí peří je staronovým objevem, který příroda s úspěchem používá v podobě tělesného pokryvu opeřenců. Je totiž „vyrobeno“ z jakýchsi nanovláken keratinu a jeho unikátní struktura mu dává větší pevnost než má ocel.
Uhlíková vlákna používají i výrobci letadel, pro něž tvar těla i stavba křídel opeřenců stále představují velkou inspiraci. Nyní navíc vědci pomohli vývojářům nových materiálů analýzou struktury peří tvořených vlákny keratinu stejně pevných a odolných jako jsou právě vlákna uhlíku. "Tento přírodní materiál je silnější a lehčí než ocel, což umožňuje pírku ohýbat se a kroutit tak, aby odolávalo chvění při letu," tvrdí britští badatelé.
Ti to zjistili teprve nedávno, když zkoumali peří detailně pod mikroskopem. Odhalili, že jej tvoří vrstvy vláknitého keratinu podobně jako se některé části letadel skládají z vláken uhlíku. Přitom uhlíková vlákna jsou pětkrát silnější než ocel, ale váží o dvě třetiny méně.
V rozporu s dosud přijímanou představou nemají ptáci strukturu peří jednotnou. Ta se odlišuje podle druhu opeřence a způsobu, jak létají. Další analýza struktury peří u jednotlivých druhů ptáků pomůže nejen vývojářům nových technologií, ale i paleontologům. Ti budou moci určit podle struktury zkamenělého peří, zda nalezený druh vymřelého ptáka létal, nebo ne. A to porovnáním se strukturou per současných létavých a nelétavých druhů opeřenců.

Česká republika
Žije černobílý kos?
Ornitologové objevili v ulicích Přerova černobílého kosa. Podobně zbarvené jedince tohoto druhu pozorovali odborníci ve městě už před lety. Takto „postižené“ opeřence spatřili lidé i v Plzni, Pardubicích, Hodoníně nebo i v Šumperku. Kvůli ornitologické databázi se odborníci obracejí na veřejnost, aby v případě, že strakatého kosa spatří, poslali tuto informaci ornitologům do Moravského ornitologického spolku.
"Jde o kosa černého, který se liší od ostatních kosů svým výrazným černobílým zbarvením. Jde o barevnou anomálii, odborně nazvanou leucismus, tedy o poruchu tvorby melaninu," uvedl místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek.
Takto „označený“ pták pro dravce představuje výrazně viditelnou kořist, pro ostatní kosy je jedincem, na něhož pro jeho odlišnost útočí.
Leucismus je barevná odchylka, která se může vzácně vyskytnout i u dalších druhů živočichů. "Na rozdíl od albínů nemají červené oči, ale světlejší nebo modře zbarvené. Zvířata s touto poruchou si mohou částečně zachovat na těle i původní zbarvení, a proto jsou strakatá a velmi nápadná," dodal místopředseda spolku.

Nejvyšší strom v republice
Douglaska tisolistá rostoucí v lese ve Vlastiboři na Jablonecku měří na výšku 64,1 metru. Je tedy vysoká téměř jako Petřínská rozhledna v Praze.  
Ve věku 138 let se tato douglaska řadí mezi nejvyšší a nejobjemnější stromy v Evropě. Vlastibořský les je domovem i několika dalších velikánů tohoto druhu. Průměrná výška celého porostu je přes úctyhodných 50 metrů.
Původní severoamerická dřevina se tam dostala před 138 lety, vysazena zde byla v roce 1876. Ve své domovině tento jehličnan dorůstá až stometrové výšky. Douglaska je dřevina z čeledi borovicovitých. Díky kůlovému bohatě větvenému kořenu lépe odolává větru a snadněji se dostává k podzemní vodě.

USA
Pilulka na rakovinu a infarkt
Internetová společnost Google vyvíjí přípravek s jehož pomocí by lékaři mohli zjistit rakovinu nebo infarkt ještě předtím, než u člověka propuknou.  
Prášek by měl obsahovat magnetické částice přibližně 10000 krát menší, než je šířka lidského vlasu. Tyto malé částečky budou mít v sobě látky, které detekují přítomnost "biomarkerů" – molekul v těle signalizující hrozbu budoucího onemocnění, jako je rakovina nebo infarkt.
„V podstatě myšlenka je jednoduchá; stačí spolknout pilulku s nanočásticemi, které detekují jiné molekuly," vysvětluje biolog ze společnosti Google, Andrew Conrad. „Nanočástečky putují vaším tělem, a protože jejich jádra jsou magnetické, můžete si je zavolat a zeptat se jich, co viděli."
K tomu slouží speciální zařízení, které si pacient vezme na zápěstí stejně jako náramkové hodinky. To mu pak zobrazí na displeji, co vše nanočástečky v těle „uviděly“. Zda tam našly rakovinu či látky svědčící o možnosti hrozby infarktu.
Včasná diagnóza je přitom u celé řady onemocnění jedinou šancí k úspěšnému vyléčení. Mnoho typů rakoviny je zatím možné rozpoznat až v okamžiku, kdy se staly neléčitelnými a smrtelnými.
Projekt je zatím v počáteční fázi vývoje a na výsledky si podle expertů budeme muset ještě minimálně pět let počkat.

Řecko
Nález ostatků Filipa II. Makedonského
Hrobka objevená v řecké Vergině patří otci Alexandra Velikého. Už v roce 1977 se pustil řecký archeolog Manolis Andronikos do vykopávek v místě Velké mohyly v severořeckém městě Vergina. Našel v ní tři hroby. Jeden už byl vykradený zloději, ale zachovaly se zde nádherné malby na stěnách. Druhý hrob zlodějům unikl a zůstal neporušený. Ve dvou komorách druhého, zloději neporušeného hrobu, vědci narazili na spálené ostatky muže a ženy. Jako dary na cestu na onen svět dostali oba nebožtíci velké množství drahocenných předmětů. Svědčilo to o tom, že tu byla pochována významná osobnost. Podle některých vědců jde o pozůstatky Filipa II. Makedonského a některé z jeho manželek.

Velká Británie
Tajemství diamantů Agathy Christie
Ztracené šperky, který patřily jedné z „nejprodávanějších“ britských spisovatelek, se nedávno našly v tajné skříňce. Její detektivky, které okouzlovaly čtenáře po celá desetiletí, byly vždy mysteriózním čtením od začátku až od samého konce.
Jenže jednu záhadu - obklopující zesnulou autorku nešlo donedávna rozlousknout ani po přečtení jejích knih – a to ztracených diamantů. Christie zdědila po své matce i několik diamantových šperků, ale i přes rozsáhlé vyšetřování nikdo nikdy nedokázal zjistit, co se s nimi po autorčině smrti stalo.
To se ale letos změnilo. Zasloužila se o to fanynka slavné spisovatelky Jennifer Grantová, která v roce 2006 koupila autorčin starý cestovní kufr během prodeje spisovatelčina domu v Devonu. Klíč k němu ale neměla a dlouho nedokázala vymyslet rozumný a šetrný způsob, jak jej otevřít. Letos v říjnu jí ale zvědavost nedala a s použitím páčidla se dostala dovnitř, kde nalezla „ztracené diamanty Agathy Christie“.
"Četla jsem životopis a tak jsem přesně věděla, co jsem v kufru našla," řekla šťastná nálezkyně.

Dubaj
Rozdávají tam zlato
Úřady ve Spojených arabských emirátech rozdělily mezi občany, kteří používají v Dubaji městskou hromadnou dopravu, několik kilogramů žlutě blyštivého kovu. Cílem akce bylo přesvědčit lidi, aby nejezdili do práce autem. Informoval o tom server BBC News.
Dubaj patří k místům s největším počtem automobilů na jednoho obyvatele. Na rodinu zde připadá 2,3 auta, napsal v září list Gulf News. Podle téhož zdroje jen 13 % lidí v Dubaji využívá hromadnou dopravu.
Týdenní akce, při níž mohli obyvatelé Dubaje soutěžit a získat štědré ceny, byla součástí oslav Dne městské hromadné dopravy připadajícího na 1. Listopad. Účast v podobných soutěžích ale byla možná jen s kartou určenou k platbě jízdného v MHD, připomíná server.

Papua Nová Guinea
Vesnice vyuzených mrtvol
Někdo si zpopelněného dědečka vystaví doma ve skleněné vitríně, a občas ho mile pozdraví. Někdo si ho vyudí a zavěsí na strom.
V Papui Nové Guineji mají lidé své červeně obarvené a do klubíčka svázané mrtvé předky stále na očích. Vážení členové rodů odpočívají vysoko v korunách stromů nebo ve výklencích skal. Ohořelé a vyschlé červené mumie zároveň hlídají vesnici.
"Mrtví nás hlídají a dívají se shora na naše životy, abychom se nedopouštěli hloupostí a hříchů" tvrdí domorodci z vesničky Morobe.
Po vyjmutí vnitřnosti usadí mrtvého do pohodlné pozice, zašijí mu všechny tělesné otvory, a jejich pokožku na určitých místech trochu naříznou. Odkapávající tuk se následně použije v místní kuchyni Vesničané věří, že jim dodává sílu předků.
Mrtví jsou tak stále součástí života vesnice. K čemu slouží červená barva? Jedná se o hliněnou ochranu těla, aby se do lidského masa nepustili dravci a hmyz. Nejstarší mrtví tu odpočívají už 300 let.

Vatikán
Staré rukopisy na internetu
Vatikánská knihovna začala digitalizovat tisíce historických rukopisů. Umístí je na web, kde budou zdarma k nahlédnutí. Zpřístupní i unikáty, jež pocházejí z dob počátku křesťanství.
"Rukopisy, které se budou digitalizovat, pocházejí z předkolumbovské Ameriky, Číny i Japonska. Budou zahrnovat všechny jazyky a kultury, které vytvářely evropskou kulturu," přiblížil nový projekt vatikánský knihovník a archivář Jean-Louis Brugues.
Mezi třemi tisícovkami dokumentů budou také kopie klasické řecké a latinské literatury či iluminovaná díla ze středověku a renesance. Později chce Vatikán digitalizovat všech svých 82 tisíc rukopisů, které čítají na 40 milionů stránek.
Vatikánská apoštolská knihovna založená roku 1451 ve svých útrobách opatruje jednu z nejdůležitějších světových sbírek historických dokumentů. Kromě rukopisů uchovává mimo jiné i 1,6 milionu knih.

Řecko
Druhý artefakt z Antikythéry?
Počítač z éry starověku je proslulé sofistikované zařízení objevené v lodním vraku na dně moře u ostrova Antikythéry. Složité zařízení zobrazující pohyby planet vzrušuje fantazii vědců i milovníků záhad už více než jedno století. Vědci se letos v rámci nové expedice k místu nálezu slavného astrolábu vrátili. Hledají zde další takový přístroj.
"Nečekáme, že najdeme sochy nebo nějaké jiné velké archeologické památky, v tomto ohledu už je vrak dokonale prozkoumaný," uvedl Brendan Foley, vedoucí probíhající expedice. "Chceme ale prohledat sedimenty pod lodí a v okolí, protože máme důvodné podezření, že by tam mohl být další takový strojek." Potápěči zatím našli řadu cenných artefaktů i dva metry dlouhé bronzové kopí. Jisté je, že příští rok se sem archeologové vrátí a budou zde dál pátrat po druhém počítači z Antikythéry.

Francie
„Pekelné“ puzzle
Obrovská skládanka čítající 1200 úlomků z rozbité mramorové desky je předmětem zájmu archeologů. Ti je chtějí poskládat jako puzzle dohromady s pomocí speciálního počítačového softwaru. Rozbitý artefakt našli v roce 1839 dělníci při práci v suterénu hostelu v městě Autunu, v burgundském departementu Saône-et-Loire.  Kvalita použitého mramoru přivezeného z Řecka a některé kratičké úryvky textu se jmény Cesara či císaře Tiberia svědčí o tom, že by se mohlo jednat o významný dokument. Rekonstrukce desky potrvá podle archeologů minimálně ještě jeden rok.

USA
Peníze smrdí
Vědecký tým ze společnosti KWJ Engineering, Inc. vedený Josephem Stetterem vyvinul přístroj, který odhalí skryté peníze podle výparů, jež se z nich uvolňují. Důvodem je skutečnost, že přes americko-mexickou hranici se pašuje ve velkém hotovost získaná prodejem drog na čeerném trhu. Peníze můžete sice volně převážet, ale částky nad 10.000 USD podléhají ohlašovací povinnosti, což si u špinavých peněz nemůžete dovolit. Jen za období 1. října 2012 až 30. září 2013 zadrželi američtí celníci 106 milionů dolarů při pokusu o jejich propašování do Mexika. Přístroj založený na kombinaci plynové chromatografie a hmotové spektrometrie by měl pomoci celníkům odhalit ještě více ukrytých pašovaných peněz.
Z amerických bankovek se odpařuje celá řada látek, mezi nimi organické kyseliny i aldehydy. Přestože je jejich koncentrace ve vzduchu, který bankovky obklopuje, velmi malá, nový detektor je dokáže spolehlivě vypátrat.

Německo
Kari proti rakovině
Nejnovejší studie ukázaly, že kurkumin, flavonoid, označovaný také jako CI přírodní žluť 3, kurkumová žluť, turmerova žluť nebo diferuloylmethan, je účinným prostředkem, zabraňujícím vývoji melanomu i dalších nádorových onemocnění. Vyskytuje se v kurkumě neboli indickém šafránu, což je koření ze sušeného mletého oddenku kurkumovníku dlouhého (Curcuma longa), žluté barvy. Je součástí indického koření kari.
To, že tato kulinární přísada používaná v indických pokrmech je účinná proti nádorovým onemocněním, ukazuje i výzkum provedený v Indii, kde výskyt čtyř běžných druhů rakoviny prostaty, plic, tlustého střeva a prsu, je 10krát nižší než v USA.
Kromě kurkuminu najdeme v kurkumě i turmeron, látku, která podle vědců podporuje regeneraci mozkových nervových buněk.

USA
Planety se dvěma slunci
Tatooine je fiktivní pouštní planeta z filmové ságy Hvězdné války, kde žila Shmi s malým Anakinem. Podobné oběžnice, které obíhají kolem dvojice hvězd, ve vesmíru skutečně existují, známe jich dnes už více než 10.
Většinu cirkumbinárních exoplanet objevila sonda Kepler, jedna z nich, hvězdný systém Kepler-16 leží zhruba 200 světelných let od Země. Obíhá okolo dvojice chladných hvězd, otáčejících se okolo společného těžiště každých 41 dní.
Další, historická mise sondy Gaia by mohla podle simulací seznam takových planet rozšířit a především nám odpovědět, jak moc jsou tyto světy běžné.
Cirkumbinární planety, které objevil dalekohled Kepler, jsou spíše podobné Neptunu a Gaia je tedy nenajde. Přestože Gaia zmapuje miliardu hvězd, tyto představují pouhé 1 % ze všech těles Mléčné dráhy.

Argentina
Papoušci jsou chytřejší
Argentinský zoolog Alex Kacelnik se svými kolegy z Vídeňské univerzity a Institutu Maxe Plancka v Německu nedávno dokázal, že se kakadu Goffinův, druh indonéského papouška, může naučit vyrábět a používat nástroje.
Pokusy začaly s tříletým samečkem Figarem. Používání nástrojů zvířaty ve volné přírodě už sice bylo pozorováno u ptáků jako pěnkava nebo vrána z Nové Kaledonie, která loví hmyz z děr ve stromech pomocí větviček, ale u papoušků dosud nic takového vědci nezjistili. Papoušek může počítat, rozlišovat barvy nebo tvary a samozřejmě mluvit. Ale ani Alex, jehož úmrtí v roce 2007 věnoval list The New York Times zvláštní nekrolog, by zřejmě nedokázal nástroj používat. Ukázalo se, že vídeňský opeřenec si vedl na výbornou.
Ovládání nástrojů bylo vždy zásadním testem pro umístění ptáků mezi tvory s inteligencí. "Až do 60. let minulého století se myslelo, že toho jsou schopni jen lidé," připomíná Alice Auerspergová z Vídeňské univerzity. "O ptácích je toho ještě málo známo," říká Anick Abourachidová z francouzského Národního muzea dějin přírody. "Nejsou tak přístupní, skrývají se. Jejich schopnosti a rozmanitost jsou ještě málo známé," uvádí.

 

11. číslo  Magazínu 2000  záhad bude na stáncích ve čtvrtek 8. listopadu

Jak jste se o nás dozvěděli?