Get Adobe Flash player

17. červenec 2014

Létající talíř pro cesty na Mars
NASA provedla úspěšnou zkoušku zcela nového přistávacího modulu pro lety na rudou planetu. Zařízení připomínající létající talíř z vědeckofantastických filmů dopadlo do Tichého oceánu. Informovala o tom agentura Reuters.
Test zařízení, které by dopravilo na sousední planetu těžké náklady a později i astronauty, trval zhruba 2,5 hodiny. Létající talíř vynesl do atmosféry z vojenské základny na havajském ostrově Kauai balón naplněný heliem.
Po dosažení výšky 37 kilometrů nad Tichým oceánem začal klouzat dolů. Stroj pak s pomocí zažehnutých raketových motorů vystoupal rychlostí čtyřnásobně překračující rychlost zvuku do výšky 55 kilometrů.
V závěru pokusu se měl při opětovném klesání k zemi rozevřít obří padák, který měl zajistit měkké přistání disku do moře. Pouze tato fáze se nezdařila zcela podle představ expertů, protože padák se nerozevřel správně. Zařízení, které dopadlo do moře, se vydaly vyzvednout speciální týmy.
Technici NASA podle agentury AP nepovažují problém s padákem za selhání, ale za příležitost k získání nových poznatků využitelných při dalších testech. "Je to pro nás v určitém směru cennější zkušenost, než kdyby šlo všechno podle plánu," prohlásil technik Dan Coatta.
Výzkumníci NASA předpokládají, že další informace jim poskytne analýza černé skříňky, kterou by dnes měla vyzvednout loď společně s diskem a padákem. Skříňka by měla obsahovat klíčové informace o průběhu letu.
Pro sestup sond a modulů v podmínkách atmosféry na Marsu se od 70. let dodnes používá tentýž tradiční tvar padáku. Pokud ale mají přistávat na Marsu lidé s veškerým vybavením, musí být k dispozici větší a mnohem silnější modul.
Padák nového modulu má průměr 33,5 metru, a je tak dvojnásobně velký proti tomu, který předloni na Mars snesl tunové vozítko Curiosity, Je tak obrovský, že se nevejde do větrných tunelů, které NASA pro testování podobných padáků obvykle využívá. Další zkušební lety s novým zařízením NASA plánuje příští rok.

 

Paralyzovaný Američan ovládá ruku prostřednictvím myšlenek
Mladý Američan, který před čtyřmi lety částečně ochrnul po nehodě při potápění, se stal údajně prvním pacientem schopným ovládat pohyby vlastní ruky prostřednictvím myšlenek. Umožnili mu to lékaři, kteří do jeho mozku voperovali mikročip. Informoval o tom dnes britský server The Daily Telegraph.
Třiadvacetiletý Ian Burkhart, který  ochrnul od hrudníku dolů, během prvních testů čipu předvedl, že je schopen znovu otvírat a zavírat pěst a dokonce uchopit zdánlivě nehybnou rukou lžíci. Dal tak naději milionům obětí nehod a postiženým po infarktu, kteří by mohli ovládat části svého těla pouhou silou mysli.
Lékaři dosud umožnili svým pacientům ovládat silou mysli pouze robotické paže, Burkhart je ale podle deníku první, kdo tímto způsobem ovládá vlastní tělo. Mikročip, který lékaři pacientovi v Ohiu implantovali do mozku, "čte" jeho myšlenky a vysílá je s pomocí počítače do rukávu obsahujícího elektrody na jeho předloktí, které stimulují svaly dotyčného. Tímto způsobem jsou nahrazeny signály, které pacientovo ochromené tělo nedokáže přenášet.
První testy prý předčily očekávání badatelů, kteří předpokládali, že pacient maximálně pohne jedním prstem. Také Burkhart byl s výsledky spokojen. "Dnešek byl úžasný. Po fyzické stránce to byl cizí pocit. Ale emocionálně to byl rozhodně pocit naděje a vzrušení," řekl.

 

 

11. číslo  Magazínu 2000  záhad bude na stáncích ve čtvrtek 8. listopadu

Jak jste se o nás dozvěděli?